Cégünk sok neves magyar terméket kínál magyaros ajándékcsomagjainkban, amiket 2015 szeptemberétől Zwack Unicummal bővítünk ki. A következő cikket abból a szándékból írtuk, hogy azok is megismerjék a cég történetét akik ugyan Unicumot már ittak, de nem igazán ismerik ennek a nagy múltú családi vállalkozásnak a történetét.
Az Unicum eredete
Talán nincs még egy olyan világszerte népszerű, kedvelt és elismert magyar termék, mint az Unicum. Amikor az emberek megpillantják a jellegzetes üveget, a piros körben az arany kereszttel rögtön tudják, hogy ez az Unicum. A vállalkozásnak már több mint kétszáz esztendős történelme van és hat generáció óta egy sikeres családi üzlet, ami a mai napig fejlődik, bővül.

forrás: www.iranymagyarorszag.hu
Az ital állítólag nevét a Habsburg uralkodónak, II. Józsefnek köszönheti, akinek Doktor Zwack a császári udvar orvosa az XVIII. század végén kínálta gyógyszerként a gyógynövényes szert, aki e szavakat mondta miután megkóstolta azt: „Dr. Zwack, das ist ein Unikum!”. A birodalom vezetője jó reklámnak bizonyult és az Unicum híre gyorsan kikerült Bécsből szerte az országba.
Nagyjából ötven esztendővel később, dr. Zwack egyik leszármazottja, Zwack József 1840-ben alapította meg az első Zwack gyárat a mai Erzsébet téren. Magát az Unicumot két évvel később jegyezték be, ami a mai napig a család által őrzött titkos recept alapján készül. A pontos hozzávalók titkát sikerült több mint 200 éve megőrizni és a nagyközönség a mai napig is csak annyit tud, hogy az ital több mint 40 féle növényből készül és különleges kesernyés, de mégis édes ízét a 6 hónapos hordós érlelésnek is köszönheti.
Az íz mellet a forma és szimbólum sem változott igazán, a jellegzetes gömbölyű üvegpalack és kereszt állandó (bár eredetileg vörös kereszt díszelgett az üvegen, ám ezért fizetni kellett a Magyar Vöröskereszt Egyesületnek, ezért 1922-ben a keresztet arany, annak hátterét pedig pirosra módosították).

forrás: budapestcity.org
A Zwack gyár története
1892-re az eredeti telep már nem elég és több költözés után elfoglalja a máig működő helyét a Soroksári úton (a 2000-es évek elején felújították és visszanyerte eredeti külsejét). 1895-ben elnyerik a jelentős kiváltságot és megkapják a Császári és Királyi Udvari Szállító címet. Ekkor már kétszáznál is több termékük van, és a világszerte szállítanak italaikból, amik sok-sok díjban és elismerésben részesülnek. A két világégés és a gazdasági világválság között a gyár az életben maradás miatt újszerű dologba kezd, izzólámpák és fénycsövek gyártásába fog.
A II. világháborúban megkezdődik a cég és család mélyrepülése. A gyárat lebombázzák, amit sikerül újraépíteni, ám kommunizmus árnyéka vetődik a cégre és 1948-ban államosítják azt. A család egy része elhagyja az országot, a másik felét pedig internálták. Jó ideig nem kerül sor Unicum gyártására, mert a magyar állam jogszerűtlenül kezd bele, ám az Egyesült Államokba távozó Zwack János ezt nem hagyja és hosszú pereskedés után végül győzelmet arat. Fia Zwack Péter az USA-ban él és tevékenykedik, ahol mindent megtesz, hogy a Zwack, mint márkanév ne tűnjön el. Jelentős bor és szeszesitalgyártó és forgalmazó cégeknél dolgozott.
Az öreg kontinensre csak 1970-be tér vissza, ekkor indul meg az Unicum újragyártása Olaszországban. Magyarországra a 80-as évek végén érkezik vissza családjával „Az utolsók között hagytam el az országot, és az elsők között jöttem vissza”. 1992-ben visszavásárolja a Budapesti Likőripari Vállalatot, ami az eredeti Zwack cég utódja volt, majd megalapítja a Zwack Unicum Részvénytársaságot. A cég azóta is kifejezetten sikeres, újabb és újabb minőségi italokkal örvendezteti meg az embereket szélesen e világban.

forrás: posztinfo.hu
Megéltek jó és rossz időket is, de sikerült fennmaradniuk és biztos vagyok benne, hogy még az én unokáim is ismerni fogják majd az Unicumot. Nekem a termékeik közül kedvencem a tölgyfahordóban érlelt Unicum aszalt szilva ágyon. Mikor ezt az italt iszom, eszembe jut a Zwack család és cégük szlogenje „Csak Pozitívan”!
You must be logged in to post a comment.