Sokaknak okozott már problémát, hogy miben is menjenek dolgozni, ezért manapság a cégek megszabják dolgozóik számára, hogy mit viseljenek, ez pedig nem más, mint az úgynevezett dress code. Ám cégenként ez más és más.
Ez elsősorban az irodai, hivatali munkánkra jellemző, ahol a jó megjelenés elvárás, illetve elvárható. Azt tudni kell, hogy általában az öltözködési előírás nem egy leírt, kőtáblába vésett törvénykönyv. Tulajdonképpen nem másról van szó, mint a dolgozók összességének öltözködési stílusából kikövetkeztetett nagy átlagról. Persze vannak cégek, amelyek nagyon komolyan veszik az öltözködést és alkalmazottaiktól igenis megkövetelik az előírt viseletet. Sőt van ahol egységes munkaruhát kell hordania dolgozóknak, ami lehet speciális védőfelszerelés vagy a szolgáltató cégekre jellemző a logózott sapka, póló, kabát.
Nézzük most végig, hogy mit is takarnak az egyes dress code-ok, hiszen hiába írják nekünk elő az irodai öltözködési illemet, ha nem tudjuk, hogy a kód mit is takar.
Casual
Kényelmes, egyszerű, laza, kötetlen, gyakorlatilag bármilyen hétköznapi holmi viselhető, beleértve a sportcipő-farmer-póló klasszikus hármasát. Nem kell rajta sokat agyalni, sőt ez az a viseleti kódrendszer, amit gyakorlatilag felesleges magyarázni, körülírni, hiszen ha egy rendezvény annyira kötetlen, hogy nincs is meghatározva, hogy mit viseljenek a meghívottak, akkor bizonyára mindenkire rá van bízva a saját belátása szerint, hogy miben érkezzen.
Smart casual
Avagy az elegáns hétköznapi. Itt még nincsenek különösebb előírások. A fiatalos lendületű, lazább cégekre jellemző. Fontosabb az összhatásos elegancia vagy az egyéni stílus kihangsúlyozása. A félreértésből adódó kellemetlenségek elkerülése érdekében itt már nem árt betartanunk néhány alapszabályt. Hölgyek esetében az elegáns blúz, nadrág vagy minimum térd fölé érő szoknya, de semmiképp sem olyan, ami már a combokat nem takarja. Férfiaknál kerüljük a sportos darabok viselését, így a farmert, a sportcipőt, a pólót. Nadrág gyanánt jöhet egy könnyed szabású, divatos szövetnadrág vagy trapéznadrág, mondjuk kötött pulóverrel vagy inggel, esetleg inggel és mellénnyel, illetve inggel és zakóval.
Business standard
Képzeljük el bármelyik világváros üzleti központját és annak környékét délután a munkaidő lejárta után. Gondolom sikerült, ez pontosan és röviden a business standard dress code, ami többé-kevésbé a szigorúbb értelemben vett irodai öltözködési illemnek felel meg. Uraknál ing, zakó és nyakkendő, hölgyek kiskosztüm. A hagyományos fekete-fehér kombináción túl nyugodtan viselhető még sötétkék, esetleg szürke. Amire mindenképp ügyelni kell, hogy a szoknya térd körül végződjön, a felsőrész pedig ne mutasson túl sokat, különösen dekoltázs tájon.
Informal
Az irodai öltözék kicsit szabadabban ebben a kódban. Szigorúan begombolt ing helyett jöhet egy megkötős blúz vagy egy kámzsás felső, de a nadrág továbbra sem lehet laza, a farmer pedig továbbra is a tiltó listán szerepel. Színek terén nincs megkötés, de természetesen a szett darabjainak színben és formában is harmonizálniuk kell egymással.
Semi formal
Leegyszerűsítve annyit mondhatunk, hogy koktélruha. A semi formal dress code a hölgyeknél még véletlenül sem a fekete miniruháról szól, jóllehet a legegyszerűbb opció ez lenne, ebben az esetben, ám a színek használata megengedett. Ha van bátorságunk és fantáziánk húzzunk egyszerű, minőségi anyagból készült koktélruhát, a kiegészítők terén pedig kicsit sem kell visszafognunk magunkat: bármi jöhet, ami feltűnő és hangsúlyos. A férfiak mindenképpen öltönyt és a rendezvény kezdésétől függően később sötét öltöny és nyakkendőt jelent.
Két dress code-ot maradt a Black és a White tie, de ezek már nem az irodai öltözködési illemet szabályozzák, hanem alkalmi viseleteket, például bálokon, vagy gálákon, díjkiosztókon hordott darabokat szabályoznak. Reméljük segítséggel szolgáltuk mind a hölgyeknek és az uraknak az öltözködési problémák terén iroda munka esetén és a jövőben könnyebb dolguk lesz majd a mit is vegyek fel kérdés felvetődésekor.
You must be logged in to post a comment.